VKV PA 12/2009

Dnešný prevádzkový aktiv, má prívlastok extrémny. Už od začiatku týždňa som mal v pláne isť na Veľkú Javorinu (JN88UU), no s každým snežením som to videl biednejšie. A keď v sobotu večer znova začalo sypať, myslel som že neštartujem, ale predsa som si natiahol budíka, že uvidím ráno. Asi som sa dobre vyspal, lebo ráno som pozrel von oknom, a rozhodol som sa že teda idem.

Očakával som že sa tam budú čerti ženiť, tak som sa aj pripravil. Obliekol som si dvoje ponožky, dvoje tepláky, dvoje tričká, na to košeľu, a na ňu dve mikiny a vestu. Čiapka a rukavice sú samozrejmosťou.

Tu odbočím k technike, aké zmeny „doznalo“ moje portable vybavenie. Prvý krát som použil počítačový log. Zo skrine som vyhrabal starý notebook, nainštaloval tam DOS, a Atlanta Locator 12.23. V týždni som si dal rýchlokurz ovládania, ale do závodu som aj tak všetko zabudol, a ked bolo treba niečo v denniku opraviť, bol to problém. Ale nakoniec to nebolo také zlé, až na jedno spojenie ktoré som zabudol potvrdiť, a prepisoval som ho ďalším. Ale to sa vzápätí opravilo. V extrémnych Javorinských podmienkach sa prejavila dosť veľká „bolesť“ starších notebookov, kde kôli zime som nevidel asi polovicu displeja, takže som niekedy robil naslepo. Toto sa napravilo až v poslednej hodine závodu, kedy som si v aute zakúril. Keď mám porovnať pc a papierový log, v pc sa rýchlo vyhľadávajú už urobené stanice, no papier nepapá elektriku. Ale zas by mi určite v tej zime nepísalo pero.

Pôvodne som myslel že notebook budem napájať z luhového akumulátora, ktorý som našiel pri smeťáku, zrepasoval som ho a nabil, ale po hodine závodu začal noťas pípať „low power“. Takže som ho rýchlo prepol na palubnú sieť. Z toho vyplíva že kapacita akumlátora je asi 1,5Ah, čo je oproti udávaným 10Ah velice málo. Možno to bolo mrazom, alebo aspoň viem prečo ho niekto vyhodil.

Portable stolík sa v minulej etape vyvŕbil ako veľmi malý, ale na úpravu nebolo času, čo som poriešil tak, som naň položil veľkú dosku. Druhú stranu som položil na kýbel :-). Toto provizórium sa ukázalo ako veľmi dobré, a mal som placu habadej. Do januárovej etapy to už musím len z provizória prerobiť na hotovo.

Ďalej som použil asi o polovicu kratší koax ako minule, ten som mal vtedy na 70cm. Ale je to moja oblúbena RG-58, takže skôr útlmový článok ako koax.

Späť k priebehu závodu. Cesta po Holubyho chatu bola síce neodhrnutá, ale nejaké auto už predomnou išlo, tak boli aspoň kolaje. To bolo v pohode, a môj Renoltík to bez väčších ťažkostí na dvojke vyliezol. Od chaty hore to bolo síce prejduté pluhom, ale zase zafúkané snehom. Na jednotke až dvojke som sa vykutral na rázcestie medzi vysielačom a hrebeňom. Možno by sa dalo aj ďalej, ale to už som si netrúfol, tak som to otočil, a odparkoval do záveja. Stavba „stožiara“ boli muky. V rukaviciach šróbovať matičky a rozmotávať zamotané silóny bolo utrpenie, a bez rukavíc sa viac ako minútu nedalo existovať. Čo bolo horšie, zabudol som kotvy, a silón na kotvenie som nemohol rozmotať. To už bolo 10 minút po začiatku závodu, a tak som kotvil iba koaxom privretým do dverí. Vyzeralo to hrozne, ale viac sa fakt nedalo urobiť.javor1

javor2

Tak som sa vrhol contestovať. Na nohy som si prehodil deku, a volal stanice. Spojenia pribúdali pomaly, na displeji pc som nič nevidel, keď som niečo povedal, para z úst mi zahmlila okuliare, vonku zúril vetrisko. Po pár QSO som skúsil volať výzvu, a strhol sa na mňa hotový pile-up. Ten po pár minútach utíchol, ale spojenie som urobil každú chvíľu. Anténa bola natočená na OK, a za celý závod som ju otočil asi 4 krát, pretože smerovanie antény obnášalo otvorenie okna. Otvoriť okno znamenalo, že mi vietor do auta a na mňa nafúkal asi dve hrste snehu.

javor3

Keďže som nesmeroval, a väčšinu závodu dával výzvu, volali ma iba „miestne“ stanice, a ODX bol OK7ST 317km. Takže násobičov ešte menej ako minule, slovom deväť, a 59 QSO. Po závode som prehodil pár slov s Martinom OM4ADM, a pome baliť. Po ceste dolu som sa zastavil pri Holubyho chate, a teplomer dával -18 stupňov. Výsledok v tejto etape je slabý, ale každopádne to bol zážitok…

VKV PA 12/2009

KATEGÓRIA: SO 144MHz

QTH: Veľká Javorina

LOCATOR: JN88UU

QSO: 59

QSO: BODOV: 167

ODX: OK7ST 317km

NÁSOBIČOV: 9

———————————

SPOLU BODOV: 1503Warning: Use of undefined constant � - assumed '�' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/0/d/0da6a856-fdf9-44ea-9da4-71796784cf71/marallo.sk/web/wp-content/themes/sliding-door/single.php on line 11

Článok bol zobrazený 2 293x.

Zaradené v kategórii ham a vkv a všetko
Warning: Use of undefined constant � - assumed '�' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/0/d/0da6a856-fdf9-44ea-9da4-71796784cf71/marallo.sk/web/wp-content/themes/sliding-door/single.php on line 14
. Napísané 20 decembra 2009 o 17:57.

1 komentár

1 komentár

  1. Extrémistov by mali zatvárať a nie púšťať v takomto nečase na kopce… Ale gratulujem k peknému výsledku.


Napíš komentár