Rigcontrol v Linuxe – strach a bieda…

Na ovládanie transceivra cez CI-V interface slúži knižnica Hamlib (Ham Radio Control Libraries). Domovská stránka je na sourceforge.net. Tento projekt obsahuje tiež niekoľko konzolových aplikácii na ovládanie TRX, rotátora čí meranie PSW a výstupného výkonu.
Na ovládanie rádia je príkaz rigctl. Za ním treba zadať typ rádia a na ktorom porte je pripojené. Výborne je to popísané v man stránke. V mojom prípade zadávam napríklad pre zistenie frekvencie:
marallo@marallo-notas:~$ rigctl -m 309 -r /dev/ttyUSB0 m

V konfigurácii IC-706, Ubuntu 10.04 LTS a Hamlib 1.2.10 niektoré funkcie fungujú, niektoré menej, a niektoré vôbec.
Bezproblémové sú funkcie: set_freq, get_freq, get_mode, set_vfo, get_split_freq, set_split_freq, get_split_mode.
Funkcia set_mode funguje biedne, nastavenie SSB, FM a AM modulácie ako tak funguje, no CW sa mi zatial dosiahnuť nepodarilo. V diskusiach na internete píšu že tento problém je od Hamlib verzie 1.2.8.
Ostatné funkcie som neskúšal, alebo niesú podporované.

Grafických nadstavieb je niekoľko, tiež skoro všetky denníky vedia pracovať s Hamlib, no ja som hľadal jednoduchú a jednoúčelovú aplikáciu ktorá by ovládala základné funkcie transceivru. Jediná graficky vydarená a použiteľná je Grig. Škoda len že je nepoužiteľná. Jediné čo funguje je načítanie a zmena frekvencie, A TO JE DOSŤ MÁLO! Pre vyskúšanie, spúšťa sa príkazom:
marallo@marallo-notas:~$ grig -r /dev/ttyUSB0 -m 309

Ďalšie grafické aplikácie ktoré vedia pracovať s hamlib sú tu.


Warning: Use of undefined constant � - assumed '�' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/0/d/0da6a856-fdf9-44ea-9da4-71796784cf71/marallo.sk/web/wp-content/themes/sliding-door/single.php on line 11

Článok bol zobrazený 1 736x.

Zaradené v kategórii ham a Linux a všetko
Warning: Use of undefined constant � - assumed '�' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/0/d/0da6a856-fdf9-44ea-9da4-71796784cf71/marallo.sk/web/wp-content/themes/sliding-door/single.php on line 14
. Napísané 30 novembra 2011 o 11:34.

Zatiaľ nekomentované


Napíš komentár