AQP Rig Control

Pred časom som napísal moje skúsenosti s ovládaním transceivra cez CAT kábel v Linuxe. Nakoľko som nenašiel žiadnu použiteľnú aplikáciu, neostávalo mi nič iné ako otvoriť Gambas, a napísať si ju sám. Prvé riadky kódu som napísal 21.11.2011, a dnes je na svete AQP RIG Control verzia 0.1.

Priority programu:
– Má to byť malá a jednoduchá aplikácia na ovládanie základných funkcii transceivra.
– Mala by zaberať čo najmenej miesta na ploche.
– K ovládaniu TRX používa knižnicu Hamlib, takže podporuje väčšinu bežných transceivrov.
– Ovládanie musí byť jednoduché, rýchle, pohodlné a intuitívne.
– Podporuje nastavenie niektorých parametrov pomocou argumentov z príkazovej riadky.

 

Aplíkácia podporuje tieto argumenty z príkazového riadku:
-r [PORT] – port na ktorom je pripojený TRX. Defaultne je nastavený /dev/ttyUSB0.
-m [CISLO] – typ TRX ktorý je pripojený (viac info v dokumentacii hamlib). Defaultne je 309, teda Icom IC-706 .
-t [CAS] – čas v ms ako často sa má čítat frekvencia z TRX.
-g [CAS] – čas v ms ako často sa má zapísat frekvencia do TRX ked je kurzor myši umiestnený na displeji .
-s [Hz] – krok v Hz o ktorý sa preladi frekvencia pri točeni koliečkom myši na displeji.
-h – vypise nápovedu.

Ovládanie prgramu:
Ovládanie je jednoduché a nepotrebuje zvláštny popis. Za zmienku stojí snáď len prelaďovanie frekvencie pomocou koliečka myši. Pokiaľ je kurzor umiestnený na displeji , a otočíme koliečkom na myši, frekvencia na displeji sa zmení smerom hore alebo dolu a displej ožltne. To znamená že frekvencia je zmenená iba na PC a do transceivra sa pošle až za nejaký čas. Tento čas je defaultne nastavený na každých 500ms, a je ho možné zmeniť argumentom -g [CAS]. Čas je v milisekundách, a ak zadáme 0, automatické posielanie do TRX sa vypne. Príkaz na zmenu frekvencie je tiež možné poslať kliknutím ľavého tlačidla myši na displej, alebo odídením kurzora z displeja. Po poslaní príkazu sa farba displeja zmení opäť na zelenú. To značí že frekvencia na displeji je aktuálna, a zhodná s frekvenciou TRXu.
K takémuto ovládaniu som pristúpil, pretože na ovládanie sa používa rigctl z knižnice Hamlib. Navyše sa spúšťa príkazom SHELL. Toto riešenie je značne pomalé, a obsluha by bola nekomfortná. Zo začiatku to znie zložito, no po chvíli si na to človek zvykne a práca je bezproblémová.
Tiež chcem v niektorej z ďaľších verzii implementovať sieťovú podporu, a tomuto systému by nemala robiť problém ani dlhšia odozva.
Pri dlhej odozve medzi TRX a PC je dobré nastaviť dlhší čas obnovovania frekvencie (argumentom -t [CAS]), a v prípade potreby obnoviť tlačítkom „ceck freq“.

Plány do budúcnosti, alebo TODO:
– Program má niekoľko známych, a aj neznámych chýb, ktoré treba opraviť a zvýšiť tak stabilitu a funkčnosť programu.
– Implementovať sieťovú podporu, a teda možnosť použitia v „remote station“ systéme.
– Zvýšiť rýchlosť posielania príkazov do transceivra.
– Otestovať a odladiť program na viacerých typoch rádii.
– Dorobiť nejaký systém pamätí.

Uvidíme ako sa program osvedčí, každopádne je to to najfunkčnejšie čo doma v Linuxe mám. Stránky projektu sú: http://code.google.com/p/aqp-rig-control/ kde sa dá stiahnuť binárka aj zdrojový kód, ak by mal niekto nejaké podnety, otázky, prípadne by chcel nejako do projektu prispieť môže ma kontaktovať…


Warning: Use of undefined constant � - assumed '�' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/0/d/0da6a856-fdf9-44ea-9da4-71796784cf71/marallo.sk/web/wp-content/themes/sliding-door/single.php on line 11

Článok bol zobrazený 15 147x.

Zaradené v kategórii ham a IT a Linux a Nezaradené a všetko
Warning: Use of undefined constant � - assumed '�' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/0/d/0da6a856-fdf9-44ea-9da4-71796784cf71/marallo.sk/web/wp-content/themes/sliding-door/single.php on line 14
. Napísané 11 decembra 2011 o 20:25.

Zatiaľ nekomentované


Napíš komentár