Éter bez hraníc 2012

Máme za sebou ďalší štart expedície Bororo v súťaži Éter bez hraníc, a ja predkladám môj pohľad na túto vydarenú akciu. To že skončí úspechom zaručovalo „osvedčené“ zloženie, teda Ja (Dano DCA), Slime, Muflón, Majlo a pridali sa k nám aj mladý a nádejný vysielačkár Marko Dubnica s otcom.
Keď sme sa v januári rozhodovali z ktorej kóty budeme vysielať, Slime prišiel s myšlienkou či by sme nešli z Chmeľovej (JN99BB). Toto skalnaté bralo s nadmorskou výškou 925 m.n.m. sa nám veľmi dobre osvedčilo pri niekdajších portabloch a tiež sme odtiaľ šli úplne prvý EBH v roku 2003 ako exp. Chmeľová. Napriek neprístupnosti autom, teda nutnosti vyniesť všetku výbavu na chrbtoch do prudkého kopca ma Slime ani nemusel dlho prehovárať, pretože Veľký Lopenník už bol po štyroch rokoch predsalen trochu stereotypný…

účastníci expedície…

Pri balení teda mali hlavné slovo váha a rozmery. Nakoľko v nedeľu som sa ponáhlal na moju rodinnú akciu, podmienka bola odniesť všetko na jeden krát. Napriek tomu sa nám podarilo na štyri chrbáty zavesiť okrem osobných vecí hlavnú vysielačku Hygen 707 a záložnú Yaesu FT-817, hlavné a záložné neónové osvetlenie, 18 metrov RG-213 a 35 metrov RG-58, anténu polku, anténu HB9CV, laminátový stožiar, kopu bižutérie, 3 fotoaparáty, gélové akumulátory 12V/10Ah a 12V/7Ah a tiež autobatériu 12V/44Ah. Zdalo sa nám toho málo, a tak sme si zbalili ešte plachtu 6×4 metre proti vetru a prípadnému dažďu, 4 karimatky, 3 spacáky, 10 litrov vody, 4 litre piva, a 1,5 litra zelenej :-).

výstup bol náročný, prestávky časté…

Nabalený sme boli riadne, a otázky okoloidúcich turistov že „čo sa ide hore robiť?“ nás ani vôbec neprekvapovali.
Keď sme sa asi o 16tej hodine udýchaný, spotený a zmorený vyštverali na vrchol, a nabažili sme sa perfektným výhľadom, začali sme zo stavbou antén. Ako som už spomínal vyššie, vyniesli sme hore aj Slimeho prototyp antény HB9CV v portablovom prevedení. Tím jedna teda s použitím vesmírnej technológie (izolačka) upevňoval na laminátový teleskopický stožiar smerovku, zatial čo tým dva upevňoval polku na strechu chatky na ktorej verande sme si zriadili základňu. Inštalácia antén prebehla v poriadku, na polke v silnejúcom vetre vlala slovenská vlajka, a PSV meter hlásil 1:1,1 na hlavnej, a 1:1,3 na smerovej anténe. Technika bola pripravená, a pri počúvaní famózneho hokeja Slovensko-Česko sme nosili drevo k ohnisku. Až ráno sme zistili že sme to trochu prehnali a s toľkým drevom by sme mohli kúriť tri dni a tri noci. Aspoň budú mať nachystané turisti. Ani sme si nestihli poriadne opiecť špekáčky, a už tu bola dvadsiata hodina a začiatok závodu. Mikrofónu a pera sa chopil Slime, a začal zbierať spojenie za spojením. Neskôr sme ho vystriedali ja a Majlo, spojenia pribúdali rýchlosťou asi 30 QSO za hodinu, HB9CV dávala na západ asi o 1 až 2S lepší signál. Až do chvíle keď dvaja šikovný členovia expedície nebaštrngovali zo stožiarom a nezlomili ho :-(. Po dvoch hodinách sme teda anténu zbalili, a ostala nám iba polka.
Ako slnko zapadalo, z lesa sa vynorili dvaja chalani a pani z batožinou. Hovoríme si, prišli stanovať, ešte netušia že sa vôbec nevyspia. No keď postavili „udicovú anténu“ a naťahovali radiály, bolo nám jasné že to nebude len tak niekto. Zobral som flašu zelenej, štamprlíky, a išiel som na výzvedy. Nakoniec sa z nich vyklul Rado Púchov s partiou, že si prišli nesúťažne zavysielať a popočúvať pásmo. Škoda že sme ich rušili, mohli urobiť viac spojení. Tiež sme im urobili prezentáciu našej základne, a premerali PSV na anténe. Zdržali sa asi do jednej, kedy ich zahnal chlad a neznesiteľný vetrisko ktorý sa medzičasom rozdúchal. Ešteže sme mali plachtu, ktorú keď sme natiahli, ani sme nevedeli že sa vonku niečo deje.

Slime vysiela, ja zapisujem…

Po polnoci už domasedi zaľahli do postele, pásmo sa vyčistilo, a na rad prišli vzdialené expedície. Podmienky šírenia boli výborné, a tak o pol tretej sa nám podarilo krásne spojenie na Klínovec čo je presne 400km. Keď už nebolo koho robiť, nasledovalo nočné „vykecávanie“ s druhými expedíciami, a po štvrtej veru došlo aj k plytkému spánku.
Oči nám otvorilo až slnko ktoré sa vyškriabalo nad obzor, a zalialo Slovenské doliny príjemným teplom. Ešte sme teda do denníka zapísali niekoľko ranných vtáčat ktoré zapli vysielačky, zopakovali sme si najdlhšie spojenie na Klínovec, a pred ôsmou sme začali baliť, a zostupovať do doliny.
Zase jedna vydarená CB akcia je za nami, počasie nám prialo, a my sme si domov priniesli 155 spojení, krásne spomienky a utúžené priateľstvá. Ďakujem všetkým čo sa zúčastnili expedície, tiež všetkým čo sa nám ozvali na našu výzvu, a teším sa na ďalšie akcie s CB stanicou v ruksaku…

stavanie antény…

HB9CV v portablovom prevedení…

ráno bolo chladné…


Warning: Use of undefined constant � - assumed '�' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/0/d/0da6a856-fdf9-44ea-9da4-71796784cf71/marallo.sk/web/wp-content/themes/sliding-door/single.php on line 11

Článok bol zobrazený 2 483x.

Zaradené v kategórii cb a všetko
Warning: Use of undefined constant � - assumed '�' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/0/d/0da6a856-fdf9-44ea-9da4-71796784cf71/marallo.sk/web/wp-content/themes/sliding-door/single.php on line 14
. Napísané 24 mája 2012 o 14:19.

9 komentárov

9 komentárov

 1. Dano, no nemám slov. Kde sa v tebe nabralo takéto pisateľské umenie ? som rád, že si mi napísal o článku. na ocbr pridám link naňho. Je to super, aj akcia, nech sa vám darí.

 2. Dano,som nadšený z Tvojích všestranných schopností a samozrejme aj naších kamarádov , ktorí Ti pomáhajú a navzájom sa doplnate. Ďakujem , že si nezabudol a vážim si Ťa a aj Slimeho , Muflona a Majla . S pozdravom Vlado Kado .

 3. Že utužené priatelstvá… 🙂 aj po tom čo som ti zlomil 100 Eurový stoziar ? :)))

 4. Homer Ján / Daewoo / máj 24th 2012

  Ahojte, pekne od Vás, že robíte záslužnú reklamu CB na Považí. Ďakujem za mail a tiež zato, že ste si na mňa zmysleli, depeša pekne spracovaná, pokračujte a držte sa. Zdraví _Daewoo 73!

 5. Dano je pekné, že napriek stále upadajúcemu CBéčku ako takému, sa táto súťaž z roka na rok teším väčšiemu a väčšiemu obdivu…Prečo asi? Prečo asi v posledný týždeň prišlo toľko českých prihlášok….Myslím, že práve preto, že existujú také partie ako tá Vaša, ktoré trepú rárohy na chrbte na kopce a dávajú tak možnosť ľuďom urobiť nevšedné spojeníčka…..Takže díki za účasť. Za organizátora poviem len jedno…..paráda….o rok do toho idem zase 73 Števo Zvolen

 6. Pekný článok, už čoskoro snáď pribudne aj videoprezentácia z EBH 2012, nakoľko máme všetko zdokumentované . Výlet bol krásny, síce troku chladno, le pri silnom ohni sa dalo aj po troške oka zažmúriť !
  73 !

 7. marco dubnica máj 25th 2012

  dakujem dano, taktiež bude aj poľný deň 😀

 8. Danuško a nabudúce spoločne zase pôjdeme :-*

 9. Caute Bororo, som rad, ze sa vam vydarila expedicia a ze ste si dobre zavysielali. My sme sa tiez mali dobre. Bolo konecne super pocasie. Mali sme tiez problemy. Praskol nas antenny stoziar woodmaster 7000, tvoreny 7m kmenom stromu. Antena to taktiez neprezila, ale zachranila ju lepiaca paska :-). Spojeni sme nemali tolko, ale inak bolo dobre. Tak vam drzim palce. 73!


Napíš komentár