CQ WW DX Contest 2011

Tento rok z domu, v kategórii single operator, all band, low power, assisted.
Cieľ bol jasný, urobiť 500 alebo viac QSO.
Prostriedky Icom IC-706, poprvý krát denník N1MM s DX clusterom a CI-V „medziksichtom“. Pretože mám stále iba triedu N, z all band ostalo hneď iba 4 band a to: 160m kde som používal 20 metrový vertikál, 80m s invertovaným véčkom, a denné pásma 15 a 10 metrov. Na tie som používal horizontálny dipól a občas som prepol na GP. V 90 percentách prípadov chodil lepšie dipól, no stalo sa mi niekoľko krát že po dlhom neúspešnom volaní na túto anténu som prepol na vertikál a zobral ma na 1. zavolanie.
O cieli 500 QSO som už písal, stratégia bola taká že na 80tke urobím 200QSO, a na ostatných pásmach po stovke…
Príprava začala týždeň pred kontestom. Vertikál na 160m som začal stavať v stredu, natiahol som štyri protiváhy, stoporil 5 metrovú tyč a na ňu laminátový teleskop. Chcel som to dať cez 20 metrov, no mal som krátky rebrík, takže som sa nedostal až na vrch tyče. Tiež som použil iba 15 metrový teleskop, lebo dlhší som požičal Slimemu. Pri dvíhaní fúkal iba mierny vietor a pretože som bol sám, aj ten mi znemožnil stavbu. Pomohli tomu aj hrubé (tým pádom aj ťažké) kotevné laná.
Po nezdarenom pokuse som vo štvrtok kúpil ťenšie laná (poučil som hrúbku 3mm, čo je úplne dostačujúce, veď udávaná nosnosť je myslím 170kg), a tiež na aretovanie článkov vertikálu som kúpil SK pásky. Toto sa mi veľmi osvečilo, a aretácia izolepou je už minulosť. S týmto upgradom bolo stoporenie vertikálu brnkačka 🙂
Ostalo natiahnuť koax do hamshacku, použil som zbytočne dlhé 60 metrové klbo ktorého útlm bol určite značný. Tiež som mal v pláne natiahnuť 8 až 16 radiálov, no to už som nestihol ostalo pri štyroch. Prispôsobenie do pásma som robil už potme, ešteže to bola otázka chviľky. Pre PSV do 3 bola šírka pásma od 1800 do 1950 kHz.
Ostatné antény sú natiahnuté stále, a nerobil som na nich žiadne úpravy. Niekoľko dní pred závodom som na počítač nainštaloval denník N1MM, a pohral sa s funkciami a konfiguráciou. Veci s ktorými nepomohol ani google, mi vysvetlil Vilo OM0AAO, za čo mu ďakujem. Tiež som na nočných konečne dal na plošák CI-V interface, vrabčie hniezdo nieje to pravé orechové a v spojení s DX klastrom je to mocná vec.
V piatok o ôsmej večer bolo všetko pripravené, po uprataní stola tu ostali len monitor, klávesnica s myšou, TRX a prepínač antén. Nakoľko som mal celý týždeň nočnú, že sa mi bude v noci driemať som sa nebál, no predsa len som si išiel do začiatku závodu pospať. Budík som nastavil na pol druhú, a zaľahol som. Že som sa na závod tešil značí aj to že som sa zobudil hodinu pred budíkom.
Závod som rozbiehal na 80tke, no po pár minútach som to nevydržal, a prepol na topband. Tam som vyzobal čo som počul, a šup späť na 80m. Obe pásma chodili pekne, technické problémy sa nevyskytli, takže spojenia pribúdali a čas ubiehal. Zo „zažrania“ ma vytrhli až smetiari čo ráno zbierali papier. Tak som sa išiel naraňajkovať, chlebík a kakavko prišlo vhod. Keď som sa vrátil do hamhacku, už sa pekne otvárala 15tka a ja som zobal čo som počul. Po pár minútach mi písal Vilo že u neho sa už krásne otváradesiatka, no u mňa na dipól ešte hlucho. Smerovka je smerovka 🙂
O chviľku mi volala Lenka, a ja som musel od stanice…


Späť som sa dostal až po 11 hodine nášho času, asi hodinku som bol na 15tke a potom prepol na 10m.Poobede som vysielaniu moc nedal, mali sme návštevu, as nevyhol som sa ani krátkemu spánku.
K rádiu som zasadol až o deviatej nášho času, to už nočné pásma fičali na plné obrátky. Lenka spala vedľa, takže modulácia musela ísť dole, ale šlo to. O jednej hodine UTC bol na topbande splnený cieľ 100 QSO, na 80tke mi do pokorenia 200 spojení síce chýbala dvacka, ale nájsť novú stanicu bol zázrak, a tak som to vypol a šetril si sily na denné pásma.
Začal som na tom pracovať o deviatej po kostele. 15M chodilo v nedeľu krásne, a tá šnúra amíkov čo som robil poobede na desine bola paráda. Contest som ukončil o 14 hodine UTC dosiahnutím spojenia s číslom 500. Síce to nebolo v pomere akom som naplánoval, niektoré pásma prekvapili, iné trochu sklamali, no cieľ som splnil. Do konca závodu ostávalo ešte 10 hodín, určite by som ešte porobil nejaké QSO, no nielen vysielaním je človek živý, a tak som to zabalil a išli sme s Lenkou do Hôrky…
Bol to super závod, takto som si už dávno nezavysielal. Do ďalšieho závodu mám v pláne dať vyššie vetikál na topband a pridať protiváhy, tiež o nejaký meter podvihnúť véčko na 80tku. No a treba poriešiť smerovku na horné pásma. Zo 100 Wattmi a dipólom sa síce dá dovolať, ale velice ťažko. Nejakú predstavu už mám, no zatiaľ si ju nechám pre seba.
Tiež by to chcelo konečne dokončiť dávač výzvy. Teraz som na výzvu skoro nešiel, ale určite je to dobrý pomocník.
73, zdraví Dano OM4AQP!!!

Článok bol zobrazený 1 634x.

Zaradené v kategórii ham a kv a všetko. Napísané 14 novembra 2011 o 20:18.

3 komentáre

3 komentáre

  1. Paradny clanok. Viem si predstavit ako to u teba prebiehalo. Len tak dalej, nech mozes skoro chodit aj na inych pasmach… Gratulujem k peknemu vysledku, len skoda, ze v CQWW nieje kategoria Novice, urcite by to bol paradny vysledok v porovnani so svetom…

  2. Ďakujem…

  3. Dano, môžeš sem niekam zavesiť foto tvojich antén? Hlavne ma zaujíma ich umiestnenie vzhľadom na veľkosť pozemku… TNX


Napíš komentár