CQ WW 160M SSB 2013

Z blížiacim sa koncom februára som sa stále viac tešil na môj najobľúbenejší závod, CQ WW 160m SSB. Na druhej strane tiež narastali moje obavy či sa mi podarí postaviť vertikál, či bude „ťahať“, kde zriadim pracovisko a či nevzniknú iné problémy. Cieľ závodu nebol urobiť dieru do sveta, ale mať v logu viac spojení ako vlani, a urobiť aspoň jedného amíka. Či sa mi to podarilo sa dočítate ďalej.
V pondelok pred závodom som prepadol panike že „šak to už je tento týždeň!“, a keďže väčšinu techniky som mal v Považanoch, zostavil som aspoň základ pre vysielacie pracovisko. Keď som babám doma odprezentoval že závod prebieha najmä v noci, a po skúsenostiach z predošlých akcii, že nízky výkon nahrádzam kričaním, rodinná rada rozhodla že vysielanie z izby neprichádza do úvahy, a pracovisko si môžem zriadiť dole v obývačke.
Rozložil som si tam teda stôl, a začal káblovať. V stredu som doniesol zvyšok techniky, no hneď som zistil že druhý monitor nefunguje, a tiež dávač výzvy je nepoužiteľný kôli veľkému skresleniu.
Vo štvrtok som vztýčil laminátový teleskop, a v piatok natiahol sedem radiálov. Pri ladení som nabehal kilometre, no aj tak PSV nebolo ideálne (pekne povedané), ale už nebolo viac času, musel som ísť na poobednú a večer začínal závod. Nastavil som teda ešte rýchlo denník, aj s automatickým odosielaním skóre na internet. Konfigurácia pre kategóriu single operator, high power, assisted teda vypadala nasledovne. Icom IC-706, 100 W prepojený s N1MM cez CAT kábel, mikrofón originál. Za 60 metrovým klbom koaxiálu pripojený 17 metrový vertikál zo siedmimi 19,5 metrovími protiváhami náhodne natiahnutími po záhrade. Žiarič predĺžený indukčnosťou.
V súvislosti zo stavbou antény bola v Hôrke nad Váhom zaevidovaná zvláštna anomália, a síce že som začal susedovi rušiť mobil a satelitný príjmač, a to aj pri vypnutom TRX. Satelit som mu údajne dokonca rušil takým spôsobom, že som mu šifroval signál. Televízor mu totiž písal „zakódovaný signál“. Jav by sa mal určite lepšie preskúmať a zdokumentovať, pretože pretrváva aj po zbalení mojej antény. Inak sused vyzerá normálny, reakcie ostatných susedov boli v pohode :-).


Pretek začal o 23. hodine nášho času, teda chvíľu po príchode z práce. Pomaly som začal v tom rachote robiť silné stanice. S malými občerstvovacími prestávkami som vydržal celú noc, a nadránom sa začalo na pásme objavovať zopár slabučkých signálov spoza oceánu. Občas ich skúšali volať niektoré európske stanice, no prešiel málokto. Tak som čakal a počúval najsilnejšieho N2CW z Nového Jersey. O pol šiestej nášho času natoľko zosilnel, že som sa odvážil aj volať, a po pätnástich minútach som ho s odretými ušami aj urobil. Cieľ dva som splnil, v každom oku som však mal po dve sirky, a ani tak ich už nešlo udržať otvorené, tak som to týmto krásnym spojením uzavrel, a zalahol do postele.
V sobotu som si k stanici sadol okolo šiestej, a v pohodovom tempe robil čo som začul. Po jedenástej spojenia pribúdali akosi pomaly, a vedel som že do rána by som nevydržal, tak som to radšej vypol, a natiahol budík na tretiu, že by som vyčíhal zase najakého američana. Ráno sa mi dokonca aj podarilo vstať, a oplatilo sa. Okrem iných pekných QSO sa mi o pol šiestej podaril K3ZM z Virginie. Ani som sa netrápil, po pár zavolaniach bol v logu. Po šiestej som to opäť vypol, a zaľahol do postele.


V neďeľu som vedel že splním aj prvú časť plánu, teda 170QSO. Išiel som teda úplne rekreačne, každú hodinu som k tomu nachvíľu sadol, a urobil zopár staníc. Pred koncom som si povedal že to teda zaokrúhlim na dvestovku. No adrenalín stúpal, keď sa blížila 23. hodina a mne chýbalo zopár spojení. 199-te som urobil o 21:57,  to jedno sa mi však už nepodarilo.


Závod som teda ukončil na tomto trápnom čísle, no s 35 zemami DXCC, dvoma US štátmi a 37 074 bodmi. Cieľ som splnil, čo som v piatok pri pohľade na PSV antény neveril že sa podarí. Ďakujem všetkým za QSO, Lenuške za catering a podporu, a vyššej moci za dobré conds. Dopočutia v ďalších či už väčších, alebo menších kontestoch, 73!

Článok bol zobrazený 1 776x.

Zaradené v kategórii ham a kv a Nezaradené a všetko. Napísané 6 marca 2013 o 1:39.

5 komentárov

5 komentárov

 1. Gratulujem Daniel,celkom slusny vysledok,ale najma
  ty Amici!!
  Ahoj Palo

 2. Dano, pekný výsledok, blahoželám.

 3. Dano je to výborné…Vertikál jasné ťahal…byť s ďalším troma kamošmi v preteku a paralelne na skype je veľmi zaujímavé…bavilo ma to. 73

 4. Lubo OM4CI mar 6th 2013

  Paráda ako ti to išlo.Ja som sa zatial k 160-ke nedostal nemám vhodnú anténu niekedy prídem na radu ako ju spravit.
  73

 5. Michal OK4TM mar 14th 2013

  Danko moc slušne 73


Napíš komentár